Всі категорії

Чим небезпечний пластик для нашого здоров'я?

heading_title

Наприкінці ХІХ століття винахідник Джон Хаят запатентував новий синтетичний матеріал. Під час своїх експериментів він намагався створити штучні більярдні кулі, щоб їх не довелося робити із дорогоцінної слонової кістки. Це стало початком роботи над пластмасами.

Вже на початку ХХ століття з'явився матеріал під назвою "бакеліт", названий на честь його творця Лео Бакаланда.

Друга світова війна збільшила світовий попит на пластмаси, з яких виробляли багато компонентів для авіації, флоту та механізованих військ.

У цивільній промисловості у 1940-х роках застосування пластику стало економічним дивом. Із них почали виготовляти легкі, міцні та дешеві предмети побуту, які значно полегшували життя. Люди почали використовувати та викидати одноразові пакети, стаканчики, тарілки, підгузки, соломинки, не замислюючись, що пластик негативно впливає на їх здоров'я. Чому його застосовувати небажано, читайте у цій статті.

Пластик і здоров'я: чи є небезпека?

Сам по собі процес виробництва пластику не настільки шкідливий для навколишнього середовища, як видобуток викопного палива, яке є його основною сировиною. Особливо небезпечним для клімату та природи є буріння нафти в океанах або збільшення потужності свердловини за допомогою гідророзриву пласту.

Сировиною для виготовлення пластмас є органічні матеріали та природні ресурси, такі як целюлоза, вугілля, природний газ, сіль і сира нафта. Вони перетворюються на мономери, з яких у результаті реакції полімеризації утворюються полімери. Це довгі важкі молекули, що характеризуються високою міцністю та пластичністю.

Проблема полягає не в самому пластику, а в його присадках - компонентах, які є в ньому. Пластифікатори, УФ-стабілізатори, антипірени та інші додані хімічні речовини використовуються для надання бажаних властивостей. Ці добавки часто хімічно не пов'язані із пластиком.

Існує 7 різних категорій присадок:

  • поліетилентерефталат (ПЕТ) не містить шкідливих для здоров'я пластифікаторів або бісфенолу-А. Однак вода з пластикових ПЕТ-пляшок і стаканчиків іноді має трохи солодкуватий присмак, особливо після тривалого впливу прямих сонячних променів або тепла. Це пов'язано з тим, що ПЕТ згодом виділяє у воду ацетальдегід - продукт розкладання (вживання) алкоголю і переважно відповідає за похмілля наступного дня. Він може пошкодити серце та призвести до цирозу печінки;

  • поліетилен високої щільності (PE-HD) - це матеріал, із якого виготовляють телефони, зарядні пристрої для гаджетів, керма, чашки, клавіатури, автозапчастини та елементи салону машини, на поверхні яких щільно осідають бактерії, що викликають та розповсюджують інфекції, у тому числі коронавірус;

  • полівінілхлорид (ПВХ) містить 90% токсичних для здоров'я пластифікаторів. Він використовується у виробах із ПВХ - у пластикових плівках, шпалерах, покриттях для підлоги, трубах, кабелях;

  • поліетилен низької щільності (PE-LD) використовується в м'яких іграшках для дітей, матрацах, деяких клеях і сполучних речовинах, фарбах, лаках. Їхній запах дуже токсичний. Це пояснює той факт, чому від пластику вмирають раптово, а справжню причину дуже складно визначити;

  • поліпропілен (ПП), у складі якого є фталати, широко використовуються в термопапері для квитанцій, квитків, рахунків і т.д. Вони можуть спричинити різке погіршення самопочуття - від перепаду тиску до задухи;

  • полістирол (ПС) застосовується у виробництві будівельних матеріалів, таких як пінопласт, мінеральна вата та інші штучні утеплювачі. Він здатний накопичуватися в печінці та осідати у дихальних шляхах;

  • полікарбонат (РС) містить бісфеноли-А і BPA. Вони відомі як ендокринні руйнівники. Оскільки вони дуже схожі на людський гормон естроген, то виводять із рівноваги ендокринну систему з багатьма небажаними наслідками. Гормональний дисбаланс може спровокувати безпліддя, передчасні пологи у вагітних. Стати причиною надмірної ваги та ожиріння у дитячому віці, раку та діабету у дорослих.

Здоров'я та пластик: як відбувається нанесення шкоди

Люди оточені пластиком і регулярно вбирають його мікрогранули у своє тіло через їжу, шкіру та повітря, яке вони вдихають щодня. Більшість побутових виробів, мийних і косметичних засобів також містять пластикові мікрочастинки, які потрапляють у каналізацію. Причому жодна, навіть найсучасніша очисна установка не здатна відфільтрувати ці найдрібніші частинки. За одне прання толстовки з флісу або майки з мікрофібри в каналізацію потрапляє до 250 000 частинок мікропластику. У закритих приміщеннях пластифікатори виділяються з покриття для підлоги, шпалер або фарб для стін і накопичуються в повітрі.

Чому пластик дуже небезпечний для довкілля?

Пластикові предмети розкладаються від 100 до 1000 років:

  • пластиковий пакет повністю розкладається загалом за 400 років;

  • ПЕТ-пляшка - від 100 до навіть 1000 років;

  • обгортка цукерки - близько 450 років;

  • підгузок - 450 років.

Час розкладання окремих пластикових предметів є орієнтовним. Він може змінюватися в залежності від того, із чого зроблений пластик і які саме види присадок використовувалися для його виробництва.

Наслідки забруднення будь-яким пластиком водойм трагічні - як для річкових, так і для морських тварин. Дельфіни та тюлені заплутуються в нейлонових жилках і мережах, черепахи їдять поліетиленові пакети. У травний тракт риб потрапляють мікрочастинки пластику. Водоплавні птахи давляться пластиковими палицями та соломинками, викинутими на берег.

Вплив пластику на здоров'я людини та природу

Незважаючи на зростання усвідомлення ризиків і забруднення навколишнього середовища, пов'язаних із використанням пластикової упаковки та аксесуарів, 95% людей, як і раніше, зізнаються, що купують товари, виготовлені з пластику або упаковані з нього. Вони виправдовують це їхньою дешевизною.

Вчені прогнозують, що до 2050 року пластикових відходів у річках, морях та океанах буде більше, ніж риби, рослин та інших живих організмів, разом узятих! У морепродукти та м'ясо риб потрапляють шкідливі хімічні сполуки пластику, а звідти - у людський організм. Там вони сприяють розладам нервової системи, безплідності, раку, депресії, ожиріння та хворобі Альцгеймера.

Не можна заперечувати, що пластик становить величезну небезпеку для нашої планети та всіх її мешканців. Тому варто почати з себе та своєї сім'ї. Кожна людина може скоротити виробництво пластикових відходів, обравши багаторазові сумки-шопери для покупок замість поліетиленових кульків, що постійно купуються. Фрукти та овочі в супермаркетах і на ринках можна запакувати насипом або в тканинні мішечки. Використовувати при покупці кави або чаю на вулиці термочашку замість одноразових пластикових стаканчиків і багаторазові соломинки для напоїв замість пластикових. Замовте ці товари в інтернет-магазині Green Talk - і ви переконаєтеся в їхній екологічності, практичності та довговічності на власному досвіді!