Премія Earthshot Prize сприяє порятунку природи та покращенню якості життя людей
Хто був нагороджений премією Earthshot Prize у 2021 році?
В основі Earthshot Prize – ідея Moonshot, представлена президентом США Джоном Ф. Кеннеді у 1960-х роках ХХ століття. У своїй промові він кинув виклик і надихнув американців вирушити на Місяць.
Премія присуджується окремим особам та організаціям, які працюють над порятунком Землі. Переможці обираються у п'яти категоріях, що відповідають Цілям сталого розвитку Організації Об'єднаних Націй (ООН). Наприкінці кожного року вони отримують по 1 млн фунтів стерлінгів на продовження та масштабування своєї екологічної діяльності.
Перша урочиста церемонія нагородження премією Earthshot Prize відбулася 17 жовтня 2021 р. Переможці приїхали з Коста-Ріки, Багамських островів, Індії, Італії, Таїланду та Німеччини. Вони реалізують різні проекти, пов'язані з відновленням коралів та тропічних лісів, скороченням відходів та викидів CO2 (вуглекислого газу).
У першому турі премії Earthshot було відзначено такі номінації:
- У категорії “Захист миру та відновлення природи” перемогла влада Республіки Коста-Ріка. Це не лише лідер із очищення власних лісів, а й країна, яка подвоїла кількість дерев. Адже масова вирубка лісів вважається однією з причин глобального потепління. Влада Коста-Ріки отримала нагороду за проект, який включає схему виплат громадянам за пожвавлення екосистем, що веде до пожвавлення тропічних лісів. Це сприяло розвитку екотуризму та принесло економіці країни прибуток у розмірі 4 млрд доларів.
- У категорії "Очищення повітря" було відзначено соціальне підприємство Takachar з Індії, яке бореться зі спалюванням сільськогосподарських відходів. Індійська компанія розробила недорогу портативну зчіпку для трактора, яка перетворює післязбиральні залишки відходів на фермах на придатні для продажу продукти на біологічній основі, такі як біопаливо та добрива. В результаті кількість відходів знижується на 98%. Відсутність димовиділення від їх спалювання допомагає очистити все наше повітря.
- У номінації "Оживлення океану" переміг проект Coral Vita, заснований Семом Тейчером та Гатором Халперном. Його суть полягає у боротьбі з вимиранням коралових рифів на Багамських островах через закислення океанів, що згубно діє на екосистему. У його рамках завдяки використанню спеціальних машин вдається прискорити процес зростання коралів у 50 разів більше, ніж у природних умовах, підвищити їхню стійкість до різких змін клімату. Це дозволить оживити наші моря та океани. Окрім порятунку коралових рифів, вчені налагодили співпрацю з чиновниками, комерційними підприємствами та соціальними організаціями, що дозволяє привернути увагу не лише океану, а й до прибережних зон та збільшити фінансування на їх утримання.
- У категорії “Світ без відходів” пальма першості дісталася Мілану - великому італійському місту - за успішно впроваджену систему збирання продуктів харчування із закладів громадського харчування, супермаркетів та приватних фермерських господарств для передачі зібраних ресурсів неурядовим організаціям, які направляють їх нужденним. У місті працюють три центри, які займаються збиранням продуктів харчування, що дозволяє забезпечити їжею 260 тисяч осіб та побудувати світ без зайвих харчових відходів.
- У номінації “Ремонт клімату” було нагороджено міжнародну таїландсько-німецько-італійську компанію AEM Electrolyser, фахівці якої розробили унікальну технологію перетворення відновлюваної електроенергії на беземісійний газоподібний водень. Ця концепція дозволяє виправити наш мікроклімат, екологічно безпечно заправляючи будь-які транспортні засоби, використовувати сонячну енергетику та опалювати будинки.
Як зазначили BBC News, сцена для гала-концерту Earthshot Prize була побудована без використання пластику, і гостей попросили враховувати екологічний стан планети під час вибору одягу. Ед Ширан, Coldplay та KSI подбали про художній аспект заходу. Електрику, необхідну організації концерту, виробляли 60 велосипедистів. У церемонії нагородження взяли участь актриса Кейт Бланшетт та співачка Шакіра. Актори Емма Томпсон, Емма Вотсон та Девід Ойєлоуо приєдналися до герцогині Кембриджської для вручення нагород.
В Україні функціонують кілька проектів із виготовлення продукції із вторинно переробленої сировини. Вони потребують фінансової підтримки та привернення уваги громадськості до їхньої діяльності. Якісні вироби з екологічно чистих та безпечних для довкілля матеріалів українського виробництва представлені в інтернет-магазині GreenTalk. Замовляйте та рекомендуйте їх родичам, друзям, знайомим… Такі товари багаторазового використання сприяють зменшенню кількості синтетичних відходів та забруднення природних ресурсів. Цілком можливо, що завдяки ним у найближчі кілька років Україна отримає премію Earthshot Prize.