Всі категорії

Шкідливі компоненти косметики: як швидко перевірити склад

heading_title

У традиційних магазинах і каталогах сайтах представлені як дешева, так і дорожча косметика. На упаковці деяких товарів є слова: еко, біо, % натуральних інгредієнтів, веган, органіка без ГМО і консервантів.

Це просто рекламний хід чи справді корисні інгредієнти? Давайте розбиратися разом, як проаналізувати склад еко косметики та зробити вдалу покупку.


Чому так важливий аналіз складу косметики?

Кожен споживач повинен вміти робити аналіз складу компонентів косметичних засобів хоча б загалом. Після багаторічного буму всього хімічного (від штучної їжі, синтетичних матеріалів до медикаментів та добавок) виникла тенденція до фітотерапії.

Якісною косметикою вважається та, що містить якнайбільше натуральних компонентів. Вона коштує дорожче і подбає про шкіру набагато краще, ніж синтетичні аналоги.

Так, потрібно трохи більше часу, щоб ефекти були помітні. Яскравий приклад - крем для обличчя з додаванням силікону та еластину. Так, відразу після його застосування шкіра стає гладкішою. Але це не означає, що зморшки стали дрібнішими вже після одного разу використання!


Якщо ви знатимете, як розібрати склад косметики, зможете уникнути небезпеки застосування продуктів зі шкідливими для здоров'я інгредієнтами, надлишком консервантів або алергенів.

Або інша ситуація: на шкірі виник алергічний висип. Нічого не залишається, як викинути цей засіб та замінити іншим. Але якщо реакція повторюється, це означає, що шкіра не переносить один з інгредієнтів. У такому разі потрібна перевірка косметики на натуральність складу. Це допоможе визначити збудник алергії, який є присутнім в обох кремах. Наступного разу пропускати всі креми із цим інгредієнтом.

Що таке перевірка складу косметики з INCI?

INCI розшифровується як Міжнародна номенклатура косметичних інгредієнтів. Виробники косметики у Європейському Союзі мають використовувати єдині назви косметичних інгредієнтів. Завдяки цьому, де б ви не купували косметику (чи то в Україні, Чехії чи Великій Британії), INCI підкаже, що в ній міститься.

У системі INCI діють 3 основні правила:

  1. якщо косметика містить рослинні інгредієнти, трави або олії, їх назви мають бути вказані латиною. Наприклад, Achillea Millefolium Extract - екстракт деревію;

  2. синтетичні інгредієнти мають бути написані англійською мовою, наприклад, Hydrolyzed Sodium Hyaluronate, який є похідним гіалуронової кислоти;

  3. інгредієнти на упаковці перераховані не у випадковому порядку. Чим ближче до початку списку, тим вище зміст цього компонента. І навпаки, якщо інгредієнт знаходиться наприкінці списку, його вміст є мінімальним. Так що якщо виробник вихваляється, що в його кремі цілих 10 натуральних елементів, а вони знаходяться наприкінці довгого списку, отже, їх майже немає, а основний склад - хімічні речовини.


Тут виникає очевидне питання: як перевірити склад косметики, якщо частина назв латиною, а частина англійською? Це можна зробити в інтернеті або мобільному додатку, який допоможе перевірити склад як шампуню, так і іншого обраного косметичного засобу. Все, що вам потрібно зробити, це відсканувати штрих-код косметичного засобу, і програма покаже вам його опис, а також деталізує будь-які шкідливі речовини (алергени, речовини, які не рекомендовані для вагітних тощо).

Дозволені та небезпечні інгредієнти у косметиці

Іноді (і навіть дуже часто) у косметиці є інгредієнти, яких слід уникати. Однак це не завжди можливо. Домашній крем без консервантів зберігається у холодильнику максимум 2 тижні. Його не можна взяти з собою у відпустку в спекотне місце, бо він зіпсується - прогоркне. Тому консерванти часто є необхідною добавкою.

Важливим документом щодо складу косметичних засобів є Регламент (ЄС) №223/2009 Європейського парламенту та Ради від 30 листопада 2009 р. про косметичні продукти. У ньому зазначено:

  • понад 1300 речовин, повністю заборонених у косметиці,

  • барвники, дозволені для виробництва косметики,

  • які консерванти та в яких концентраціях можуть бути присутніми в косметиці,

  • речовини, які можуть входити до складу доглядових засобів, але лише за дотримання певних обмежень,

  • сонцезахисні засоби, дозволені для використання у косметиці.


Інгредієнти, які включені до цього регламенту, вважаються небезпечними. Їх дуже багато, тож усе неможливо запам'ятати. Ось найпоширеніші:

  • SLS та SLES - лаурилсульфат натрію та лауретсульфат натрію. Є в більшості шампунів і засобів для миття тіла. Це миючий засіб, який видаляє жир і утворює піну. Натуральні шампуні та мило практично не утворюють піни. Тривале використання косметики з SLS та SLES викликає сухість шкіри, лупу, випадання волосся;

  • алюміній, є в дезодорантах та антиперспірантах. Вони не тільки закупорюють пори, а й викликає алергію та висипання;

  • триетаноламін або TEA - канцероген, що викликає алергічний висип;

  • поліакриламід, метил-пропіл-бутил-і етил-парабен - також канцерогени.

Що обов'язково має бути в екологічній косметиці?

  1. Рослинні олії нерафіновані та холодного віджиму. Необхідно правильно підібрати потрібну олію під свій тип шкіри. Інакше неправильно підібраний засіб з оліями може замість допомоги лише погіршити її стан (закупорити пори).
  2. Екстракти трав і квітів. Зазвичай у списку інгредієнтів INCI ви знайдете їх із позначкою «Екстракт».
  3. Ефірні олії та масляні фракції, що надають косметиці приємного аромату, мають зволожуючу та відновлювальну дію.
  4. Жири та воски. Ланолін (Lanolin) та бджолиний віск (Cera Alba, Cera Flava, Beeswax) зволожують шкіру та зміцнюють її природний ліпідний шар.

Як вибрати справді натуральну косметику

Не поспішайте. Проаналізуйте інгредієнти, які вам потрібні в даний момент. Не купуйтеся на рекламні хитрощі. Те, що виробник пише на упаковці, що його засіб містить 7 масел, не зовсім він натуральний. Шукайте товари з оліями та екстрактами у верхній частині списку INCI. Відмовтеся від тих, які містять натуральні інгредієнти лише наприкінці списку інгредієнтів.

Причому, чим коротший цей список, тим краще. Найменша кількість хімічних добавок і наповнювачів позитивно позначиться на стані шкіри та волосся.

Зверніть увагу на термін придатності. Чим довша дата, тим більше консервантів у складі.

Далі визначте, які функції має виконувати цей косметичний засіб, та перевірте, які інгредієнти відповідають вашим потребам. Якщо ви шукаєте косметику для зволоження волосся, і у вас жирний тип волосся, необхідно віддавати перевагу засобам з олією вечірньої примули, виноградних кісточок, арганів. Якщо виберете косметику з високим вмістом кокосової олії, ви тільки нашкодите своєму жирному волоссю.


Відмовтеся від тих засобів, у яких багато хімічних добавок, і в яких немає ні екстрактів, ні олій. Подбайте про свою шкіру і волосся природним чином. І вони віддячать вам природною красою та здоровим виглядом.