Всі категорії

Скільки часу розкладається пластик?

heading_title

Цей матеріал був розроблений дуже міцним. В результаті більша його частина майже не піддається біологічному розкладу. Про те, наскільки це небезпечно для природи та здоров'я людей та як знизити цю шкоду, ми розповімо у цій статті.  

Шкідливий вплив пластмасових відходів на екологію

Пандемія коронавірусу змінила виробництво, використання та утворення пластикових відходів. Завдяки розвитку технологій люди легко набувають одноразових товарів і легко їх позбавляються. 

Пластикові відходи потрапляють у водоймища, забивають каналізацію, викликаючи повені. Вони перешкоджають проростанню рослин та поглинанню дощової води із ґрунту. Їх різке зростання через широке використання масок і рукавичок, а також контейнерів для їжі на винос, стаканчиків або пластикової упаковки товарів, сприяло зміні клімату та часу, скільки розкладається пластик . Від кількох десятиліть до мільйонів років, у середньому – від 80 до 600 років. Це як від конкретних характеристик матеріалу, з якого виготовлено виріб, і від габаритів непотрібного предмета. Також відіграє важливу роль клімат, у якому зберігається сміття. Розпад полімерів відбуватиметься швидше у місцях з вищими температурами та високою вологістю.

Скільки триває розкладання пластику ?

Перш, ніж потягтися за черговим товаром у супермаркеті, варто дізнатися, через скільки він опиниться на смітнику, скільки часу розкладатиметься. Продукція із пластику розкладається від 100 до 1000 років залежно від його форми. 

Середній час того, скільки років розкладається поліетиленовий пакет — близько 400 років. Цукеркова обгортка та паперові стаканчики, вкриті мікропластиком, - 50-450 років. 

Поява на ринку дитячих товарів памперсів та одноразових пелюшок полегшила життя багатьом мамам. Однак це не екологічне рішення – вони розкладаються не менше ніж 450 років.

Паперове впакування вважається більш екологічним, тому що розкладається за 1 місяць, тому в деяких магазинах нею замінюють поліетиленові пакети. Але у вологому середовищі на ній утворюються бактерії, грибки та віруси. Тому краще ходити за покупками з авоськами або шоперами, а зважувати та зберігати продукти у багаторазових тканинних, біопластикових мішечках чи сітках. 

Скільки розкладається пластикова пляшка ?


Прості та дешеві у виробництві пластикові пляшки швидко завоювали світ. Через великі габарити цей вид упаковки має велику частку у вироблених відходах. Для розкладання найпопулярніших ПЕТ-матеріалів потрібно 450 років. 

Ще одна серйозна проблема із пластиковими пляшками полягає в тому, що вони можуть містити мікропластик, тобто крихітні пластикові частинки. Дослідження 2018 року, опубліковане в журналі Frontiers in Chemistry, показало, що 93% зразків, взятих із 259 видів бутильованої води, що продається у кількох країнах, містять мікропластик у вигляді частинок синтетичного полімеру. Всесвітня організація охорони здоров'я у своєму опублікованому звіті повідомляє, що мікропластик міститься як у бутильованій, так і у водопровідній воді, а також потрапляє до морської води, продуктів харчування, повітря та стічних вод. 

Пластикові пакети та пляшки, викинуті на узбіччях доріг та в полях, іноді випадково з'їдають тварини . Експерименти показали, що пластик блокує травний тракт звірів, знижує їх апетит і змінює їхні звички в їжі, що може призвести до їхньої смерті від голоду. 

До ери пластику широко використовувалося скло, і сьогодні воно знову повертається. Але скляна пляшка практично не розкладається. Переробки підлягає лише склобій.

Шкідливість для здоров'я людини забруднення пластиком 

У вигляді пилу пластик накопичується у повітрі, і люди вдихають його щодня. Більшість косметичних засобів, особливо скраби та гелі для обличчя, також містять пластикові мікросфери, які потрапляють у каналізацію. 

За одне прання флісової толстовки або спідньої білизни з мікрофібри при середній температурі в машині в каналізацію потрапляє до 250 000 частинок мікропластику. Жодна очисна установка у світі не здатна відфільтрувати такі дрібні частинки пластику! 

За якої температури пластик виділяє шкідливі речовини?

Багато досліджень вчених показали, що пластмаси в природному середовищі за тривалого впливу високої температури або ультрафіолетового випромінювання окислюються до тих пір, поки не стають ламкими і не кришаться. 

Часто через відсутність альтернативи пластикове сміття спалюють у побутових умовах за низької температури до 100 °С, що сприяє забруднення атмосфери токсичними парами. 

Що стосується ПЕТ-пляшками, пластиковими пакетами, упаковкою для йогурту виділяються діоксини. Вони згубно діють на гормональну систему - найбільше ушкоджується щитовидна залоза. Навіть коли хтось спалює цей тип сміття, він вдихає ці небезпечні з'єднання. Є задокументовані з медичної точки зору випадки лімфоми та міоми, раку легень та травної системи. 

Процес горіння пластику при промисловому спалюванні відбувається за вищих температур — від 850 до 1000 °С. На завершальній стадії згоряння утворюються сполуки, що містять хлор. В умовах підвищеної вологості повітря можуть утворюватися кислоти та ціаністий водень.

Як знизити згубний вплив пластику на навколишнє середовище


Вчені підрахували, що до 2050 року люди будуть дихати пластиком, а в океанах плаватиме більше пластикових відходів, ніж риби, якщо вони не змінять своїх звичок. Повністю відмовитися від нього неможливо, але реально скоротити його кількість або замінити іншою сировиною. Необхідно уникати використання одноразових предметів та предметів із пластику низької якості, віддаючи перевагу продукції з більш безпечних матеріалів, таких як:

  • Скло, 

  • дерево, 

  • нержавіюча сталь,

  • бамбук,

  • харчовий силікон та ін.  

Багаторазові повсякденні товари з натуральних та перероблених матеріалів представлені в асортименті інтернет-магазину GreenTalk. Замовляючи та застосовуючи їх, ви позитивно впливаєте на своє здоров'я та навколишній світ.