Як правильно утилізувати упаковку від косметики
Ми користуємося косметикою щодня, але не завжди зрозуміло, що робити з упаковкою, коли вона закінчилася. Як правильно викинути тюбик від крему? Що робити з пустою банкою дезодоранту? Ці та подібні питання, про те, як правильно утилізувати упаковку від косметики, турбують більшість споживачів. Ось відповіді на них.
Куди потрібно викинути косметику, що закінчилася?
Правильне сортування відходів після використання косметики може здатися складним. Щоб використана баночка або тюбик з-під крему потрапила у відповідний бак для сміття, слід пам'ятати про кілька правил. Вони необхідні для того, щоб її можна було переробляти на нові продукти.
Один із основних принципів раціонального використання косметики – використовувати засіб до кінця, а не викидати половину упаковки з кремом чи лосьйоном.
Сортувати їх потрібно за кольором:
жовтий контейнер - метали та пластмаси, тобто в ньому повинні бути:
пластикові пляшки з-під шампунів, гелів для душу, кондиціонерів,
баночки та тюбики для кремів, лосьйонів, сироваток із пластику,
упаковка з помпою (після відкручування помпи, яку слід викинути у змішані відходи),
пластикові кришки від баночок з кремом після зняття картонної або пластикової ущільнювальної вставки,
металева упаковка для пудри, помади та тіней для повік,
ламіновані тюбики з-під зубної пасти, фарби для волосся або брів,
металева фольга, що захищає баночки з кремами,
металеві контейнери для крему,
пластикова рулонна упаковка,
упаковка з відновлюваних матеріалів (біо-ПП та біо-ПЕТ),
пластикова упаковка, забарвлена металевою фарбою;
зелений контейнер - скло:
флакони парфумів та туалетної води,
скляні баночки для крему (без пластикових кришок),
ампульні скляні флакони,
кулькові дезодоранти в скляній баночці,
абсолютно порожні, безбарвні флакони з-під лаку для нігтів (бажано без пензлика та кришки),
скляні флакони з розпилювачем від дезодоранту (якщо є можливість, можна відокремити помпу від скляного флакона),
скляні пляшки чоловічих лосьйонів та одеколонів після гоління.
Якщо скляна упаковка містить пластиковий ковпачок, металеві або пластмасові елементи, їх потрібно знімати та викидати у жовтий контейнер, у зелений – лише скляну частину упаковки. Кришка йде у жовту ємність, а помпа у чорну. Усі пакувальні відходи мають бути порожніми;
синій контейнер - папір:
паперові коробки,
листівки з рекламою та інструкцією із застосування,
картон і обгорткового паперу.
Вся зовнішня упаковка, що захищає скляні банки та пляшки, повинна поміщатися у синю тару. Важливо, щоб вони не були забруднені кремом чи лосьоном чи не намокли;
коричневий контейнер - біо, куди відправляється будь-яка упаковка з позначкою «придатна для компостування» або біорозкладна.
Правила переробки косметичної упаковки
Майже всі відходи упаковки переробляються механічним способом, коли їх хімічна структура залишається незмінною.
Всі відходи, що надійшли на підприємство з переробки, куди можна здати упаковки від косметики, спочатку проходять первинний контроль якості, потім надходять на виробничу лінію.
Там вони проходять такі етапи:
1. вскриття - спочатку відкрити банки та розділити відходи на окремі елементи;
2. попереднє очищення - видалення залишків засобу, сміття, піску та каміння;
3. оптичне сортування окремих видів матеріалів за допомогою інфрачервоного спектра;
4. попереднє подрібнення відсортованих відходів;
5. миття від органічних залишків і бруду. На цьому етапі відбувається процес флотації - відділення частинок пластику, що тонуть у воді, таких як ПС, ПЕТ або ПВХ;
6. система ванн, центрифуг і сушарок - послідовність процесів, що призводить до отримання чистого та сухого помелу;
7. сортування за кольором - попередньо підготовлений подрібнений матеріал сортується залежно від потреби у відповідних кольорах;
8. гомогенізація - змішування для уніфікації партії матеріалу;
9. дегрануляція - чистий, сухий помел піддається обробці в екструдерах із каскадами дегазації та відповідною фільтрацією;
10. зберігання - готовий регранулят перемішується, що дозволяє уніфікувати цю партію матеріалу. Потім пакується в біг-беги, в яких зберігається.
Куди здати баночки від крему?
У європейських країнах та інших державах, де більшість мешканців сортують відходи, – це звична практика. Утилізувати упаковку від косметики можна в великих брендових магазинах Lush Cosmetics, MAC, Origins, Yves Rocher, Kiehl's. Вони платять залежно від кількості порожніх баночок чи дарують пробники своєї продукції, брендові сувеніри чи еко-сумки.
В Україні подібне офіційно поки що не практикують, але багато великих мереж супермаркетів та торгові центри встановлюють у своїх приміщеннях кошики добра від використаного одягу або контейнери для роздільного збору відходів.
У Києві упаковку з-під використаної косметики приймають в організації «Екологічні інвестиції», де компанії та окремі громадяни можуть позбутися сміття.
Як використовувати порожні баночки від косметики
Якщо є баночки для крему красивої форми (із товстого або матового скла), зніміть етикетки і ретельно промийте їх. Як варіант - використовувати як свічник - оригінальну прикрасу для спальні або ванни. Можна наповнити банку чимось приємним та ароматним, наприклад, кавовими зернами, рожевою сіллю, а потім поставити всередині свічку. Додатково обв'язати декоративною стрічкою.
Банка з помпою-дозатором для рідкого мила або гелю для душу - одна з найбажаніших для лінивих та економних людей. Дістати засіб, натиснувши на помпу, набагато простіше, тому що не потрібно брати в руки флакон. У такий спосіб дуже зручно користуватися особливо гелем для душу, шампунем, бальзамом, кондиціонером для волосся, рідким милом або кремом для рук, переливаючи його з великих банок. Завдяки цьому рішенню засоби також довше залишаються свіжими, тому що всередину упаковки не потрапляють бактерії. Отже, якщо у вас є порожній контейнер із помпою, не викидайте його, а перелийте в нього лосьйон чи кондиціонер із звичайного контейнера. Це полегшить використання, а косметика довше збереже свої властивості.
Спрей-атомайзер може бути корисним вдома для багатьох випадків. Його можна навіть використовувати із простою водою для зволоження волосся перед фарбуванням або для освіження обличчя у спеку. Також нагоді для дозування антисептиків, рідких кондиціонерів або спреїв для волосся, якщо у них невдала упаковка без дозатора. Цей тип упаковки можна використовувати для розпилення аерозолів для дому, поливу квітів, освіження одягу та різних предметів, розпилення на одяг перед прасуванням тощо.
Міні-пляшечки готельної косметики - гелю для душу або шампуню, які знайшли у ванній готелю під час подорожі, варто взяти із собою. Невеликий об'єм ідеально підходить для наступної поїздки (у літак, куди не можна брати великі пакети і сумки). Також він буде корисним для приготування та зберігання будь-яких домашніх засобів на пробу. Їх можна зберігати у холодильнику до тижня.
Миски для фарби для волосся, вій і масок стануть у нагоді тим, хто фарбує волосся вдома, любить тестувати косметику, приготовлену за домашніми рецептами. Багато вживані упаковки для косметики відмінно підійдуть як миска для фарби або маски. Флакон з піпеткою підійде для точного вимірювання інгредієнтів для виробництва сиру або домашнього крему.
Не викидайте контейнери з кришками, що загвинчуються, і банки з-під великих кремів, масок, скрабів або масел для тіла. Вони відмінно підходять для зберігання всяких дрібниць, з якими не знаєш, що робити і де втратиш (дрібні прикраси, сережки, каблучки, намиста, гудзики, шпильки). Ретельно вимийте ємність, що загвинчується, зніміть наклейку з етикеткою і прикрасьте за своїм задумом. Можна використовувати прикраси, що самоклеяться, які можна купити в будь-якому канцелярському магазині, а також намистини, фрагменти стрічок і т.д. Все залежить від вашої творчості. Такий контейнер стане не тільки прикрасою, але і практичним рішенням, завдяки якому ваші улюблені дрібнички перестануть губитися.
Головне - усі ці дії зменшать кількість відходів та забруднення навколишнього середовища!