Всі категорії

Як сортувати сміття в домашніх умовах

heading_title

За даними Міжнародної соціально-екологічної спілки за 2019-2022 рр., побутових відходів в Україні утворюється вдвічі менше, ніж в інших європейських країнах. Відповідно до норм, до 2030 р. усі населені пункти ЄС мають переробляти до 65% відходів! Про те, як сортувати сміття , ми докладно розповімо у цій статті. 

Навіщо сортувати сміття ?

Завдяки цьому менше синтетичних відходів потрапляє на звалище. У процесі їх повільного розкладання виділяються шкідливі гази - в ґрунт і поверхневі води проникають шкідливі сполуки і речовини. Наслідки їх впливу катастрофічні як дерев, трав, птахів і звірів, так здоров'ю людей.
Один із головних аргументів – сортування сміття дає можливість заощадити на його вивезенні. За рахунок вторинної переробки алюміній та скло можна використовувати нескінченно! В результаті довкілля буде захищено від сміття. Та й повторне використання матеріалу завжди коштує дешевше ніж його виготовлення з нуля. Чим краще поділ джерел відходів, тим вище швидкість та якість їхньої переробки.

Сортування сміття


Обов'язкове правове становище, яке регулює методи сортування відходів, - Закон України №187, оновлений 20.06.2022. У ньому вказано 5 категорій сміття, які потрібно сортувати:

  1. паперова продукція (картон, упаковка з паперу, книги, серветки, зошити, листівки, рекламні проспекти, газети), зібрана у сині контейнери;

  2. скляні вироби (банки та пляшки). Кольорове скло збирають у зелений контейнер, безбарвне – у білий;

  3. пластмасові пляшки, фольга, алюмінієві банки, пакувальні піддони для сирів, напівфабрикатів та йогуртів, картонна упаковка типу TetraPak, поліетиленові пакети та використану харчову плівку кладуть у жовті контейнери;

  4. біорозкладні відходи (залишки їжі, лушпиння овочів, тирсу, гілки, листя, квіти, яєчна шкаралупа, кавова та чайна гуща) - у контейнери коричневого кольору;

  5. змішані відходи (м'ясо, кістки, риба, одноразові щоденні та менструальні жіночі прокладки, текстиль, м'які іграшки, кераміка, битий порцеляновий посуд) викидають у чорні контейнери.

Як правильно сортувати сміття

У домашніх умовах ефективно розподіляти відходи виходить не у всіх. Складнощі з'являються через змішаний склад відходів і важку відмінність паперу від пластику.

Не існує міжнародного стандарту маркування упаковки - є лише загальні рекомендації та розпливчасті правила, що по-різному трактуються виробниками. Таблиця міжнародних символів розширеної системи маркування матеріалів (ЄС, 2010 р.) для сортування сміття складається із 100 найменувань та визначає можливість вторинної переробки відходів. 

  • Текстова форма містить числовий код матеріалу разом із його (зазвичай англійською) абревіатурою. 

  • Графічна - трикутник, що складається з трьох стрілок, що представляють вторинний цикл (за годинниковою стрілкою). У його центрі вписаний номер матеріалу (код), нижче трикутника – метамовна абревіатура. Стрілки, що утворюють трикутник, – символ вторинної переробки. Ось так це виглядає на прикладі пластику.


ПЕТ (поліетилентерефталат) - поліефірне волокно, з якого виготовляють пластикові пляшки для напоїв, одноразовий посуд, тару для косметичних засобів, а також різні штучні волокна, такі як поліестер, фліс, дакрон і тергал (парусину).


ПЕВП (поліетилен середньої щільності) - пляшки для молока, масел та миючих засобів, мішки, іграшки, труби, волосіні та мотузки, а також універсальні контейнери, імітація дерева

ПВД (лінійний поліетилен низької щільності), з якого виготовляють пластикові пакети. 

ПВХ (полівінілхлорид) – обмежено придатний до переробки матеріал. З нього виробляють віконні рами, плівки, хімічні контейнери, покриття для підлоги і плитка.

ПП (поліпропілен) вважається найбільш безпечним для здоров'я видом пластику, тому що не містить бісфенолу А. З нього виробляють автозапчастини, а також посуд для багаторазового використання.

ПС (полістирол) застосовується для виготовлення одноразових ланч-боксів, посуду та упаковки для м'яса, сиру та напівфабрикатів. 

Полікарбонатний пластик, або акрилонітрил суміш полімерів, що містить бісфенол А (BPA), яка призводить до збільшення ризику захворювань нервової та ендокринної систем, у тому числі захворювань Альцгеймера та депресії.

Стирол - твердий, стійкий до подряпин, чутливий до світла та УФ. 

матеріал колісних арок, кнопок, корпусів (комп'ютерів, моніторів,

побутової техніки, телефонів), меблевих деталей, іграшок, термопластових трубопроводів, екструдованих або формованих виробів.

Сортування біорозкладного сміття у Києві та інших містах України

У кожній сім'ї утворюється безліч відходів, що швидко розкладаються, що не забруднюють навколишнє середовище:

  • огризки та шкірка овочів, ягід, фруктів,

  • квіти та гілки,

  • опале з дерев листя і скошена трава,

  • шкаралупа яєць і тирсу.

Їх слід викидати у контейнери коричневого кольору. Але власники приватних будинків можуть використати біовідходи по-іншому. Зібрані в компостній ямі, через рік вони перетворюються на натуральне добриво для квітів і овочів.

Обов'язкові правила сортування сміття

  • Перед викидом упаковки роздавіть її, щоб вона займала якнайменше місця. По можливості максимально подрібніть.

  • Відкрутіть кришки або відкоркуйте пробки з пляшок.

  • У жовті контейнери заборонено викидати банки з-під лакофарбової продукції, флакони з лаку для нігтів та волосся, каністри від моторного масла, несправну електричну техніку, акумулятори та батареї.

  • Паперові рушники, дитячі підгузки та інші предмети гігієни не належать до макулатури, тому вони мають опинитися у чорному контейнері.

  • У синьому для скляної тари не повинно бути осколків дзеркал, шибок, виробів з термостійкого або розпеченого скла, LED-світильників і лампочок розжарювання, що згоріли.

  • Поліетиленові пакети та харчову упаковку не слід мити, їх слід лише звільнити від залишків їжі.

  • Біологічні відходи не можна викидати в пластикові пакети для сміття. Вони добре розкладаються у компостній ямі.

  • Просочена деревина, фекалії тварин та тирса від їх туалету, харчові олії не підходять для контейнерів коричневого кольору.

  • Невикористані ліки з терміном дії становлять особливу небезпеку для природи, тому їх слід здавати до спеціальних Центрів селективного збору комунальних відходів, в аптеки чи фармацевтичні підприємства.

Система ефективного сортування сміття

Баки, вмонтовані в шафки на кухні, - найпростіше рішення. Їх кількість та розмір підбираються, виходячи з наявності вільного простору та щоденного обсягу побутових відходів. 

Також можна сміття сортувати за джерелами його освіти та побутової практичності. Паперовий кошик встановлюється в студії, робочому кабінеті або дитячій, подрібнювач для біовідходів - під кухонною раковиною. Осколки скла зберігають у коридорі, сараї або в гаражі. 

Змішані, пластикові та біологічні відходи не можна утилізувати разом через ризик появи неприємних запахів.

Відра для харчового сміття зазвичай ставлять під мийкою на кухні, в побутівці або в гаражі. Якщо у вас малогабаритна кухня, поставте в ній тільки ті контейнери, якими ви найчастіше користуєтеся (наприклад, для змішаних та біологічних відходів), а решта – у менш помітному або менш відвідуваному місці.


Тепер ви знаєте, як правильно сортувати сміття. Використовуйте багаторазові вироби з еко-матеріалів, які реалізує інтернет-магазин GreenTalk з доставкою по Україні. Ви зменшите кількість відходів та захистите довкілля, своє здоров'я та здоров'я своїх близьких!

Схожа стаття