Всі категорії

Знак переробки: що це таке, його види та коди за типом матеріалів

heading_title

Упаковка з різних матеріалів має відповідати певним стандартам. Такі правила встановлюються національними, європейськими та міжнародними нормами захисту довкілля. На ній має бути чітко вказано за допомогою маркування, символів або піктограм:

  • як вона була виготовлена,

  • навіщо їх можна використовувати,

  • куди їх викидати,

  • як утилізувати після їхнього використання.

У цій статті ми познайомимо вас із кодами вторинної переробки сміття та іншими символами на упаковці та пояснимо, що ці символи означають.

Як здійснюється маркування відходів?

Усі директиви, що діють у цій сфері, говорять про одне - існує сувора заборона на фальшиве маркування. Це означає, що коди переробки повинні чітко інформувати про те, з якого матеріалу виготовлено упаковку. У жодному разі не можна вводити споживачів в оману.


Найголовніша причина - безпека споживача. Це пов'язано з тенденцією повторного використання упаковки, яка вже застосовувалася одного разу. Але не завжди це багаторазовий матеріал, який може контактувати з харчовими продуктами, оскільки вони можуть піддати їх впливу шкідливих речовин.


Інша причина полягає в тому, щоб знати, що робити з тарою або продуктом після використання. Не всі контейнери можуть бути перероблені, деякі навіть придатні для компостування. Знак утилізації на упаковці чітко вказує, куди викинути виріб.


Що таке індивідуальне маркування на упаковках?

Знак переробки складається з трьох стрілок, розташованих за годинниковою стрілкою. Він означає, що упаковка виготовлена з матеріалів, що переробляються, їх можна використовувати повторно. Цей символ часто з'являється на виробах із пластику або алюмінію. Іноді коли з вторинної сировини надходить лише частина матеріалу, у середині знака може бути цифра, що інформує про те, який відсоток може перероблятися.


Цей символ повторної переробки часто розміщується на упаковках, банках, контейнерах, пляшках або картонних коробках та пакетах. Якщо вони зроблені з паперу та чисті, їх можна викинути у синій контейнер. Якщо вони виготовлені з алюмінію або гумки, повинні бути відправлені в жовтий кошик.


Піктограма "трикутники на пластиці", всередині якої розміщена цифра від 1 до 7. Таке позначення найчастіше зустрічається на дні упаковок.


 



  1. PET/PETE - поліетилентерефталат (ПЕТ) - пластик, який найчастіше застосовується у виготовленні одноразового посуду, флаконів та пляшок, штучних волокон для виробництва текстильних виробів. Ця продукція не розрахована на повторне використання. Вона не повинна бути на сонці. Його промені сприяють виділенню шкідливих речовин. Проведені дослідження виявили в ПЕТ-упаковці ксеноестрогени - хімічні сполуки, що імітують гормони та негативно впливають на ендокринну систему.

  2. HDPE - поліетилен високої щільності, що застосовується у виробництві тари та плівки для пакування продуктів, а також засобів для зняття лаку та іншої косметики. Вважається одним із двох найбезпечніших матеріалів. Вироби з нього можна використовувати неодноразово.

  3. В/ПВХ - полівінілхлорид - застосовується як плівка для пакування продуктів, підлогових покриттів, вікон і дверей, труб, катетерів, електроізоляції, шприців і грамплатівок. ПВХ шкідливий для здоров'я та може виділяти токсини. Під час його згоряння утворюються шкідливі хімічні сполуки - діоксини.

  4. LDPE - поліетилен низької щільності - застосовується у фармацевтичній та харчовій промисловості для виготовлення більшості видів упаковки. Його можна використовувати повторно, але він менш безпечний, ніж ПЕНД та ПП.

  5. ПП - багаторазовий поліпропілен. Часто використовується у виготовленні ізоляції електричних проводів, харчової упаковки, труб, пластин, профілів, фольги та синтетичних волокон. Разом із HDPE він вважається одним із найбезпечніших пластиків для здоров'я людини.

  6. PS - полістирол у спіненій формі виділяє токсини, тому не повинен використовуватися як упаковка для харчових продуктів. Виняток – виробництво кришок для одноразових кавових стаканчиків.

  7. Inne/other - це інші матеріали. Вони містять небезпечний для здоров'я бісфенол А (BPA). Це хімічна сполука, яка сприяє формуванню багатьох захворювань нервової та ендокринної систем, у тому числі хвороби Альцгеймера та депресії. BPA використовується у багатьох предметах повсякденного побуту, у дитячих пляшечках, контейнерах для харчових продуктів. Якщо на упаковці, контейнерах та пляшках немає інформації “BPA free”, їх не можна нагрівати, наливати в них гарячі напої або класти їжу. Безпечніше уникати їх використання.


Знак рециклінгу - дві стрілки, спрямовані у протилежні сторони. Вони вказують, що упаковку з цього матеріалу можна використовувати повторно. Вона не належить до відходів, оскільки не втрачає своїх властивостей після застосування. Якщо продукт отримав цей штамп, його можна використовувати як мінімум ще двічі. Найчастіше такий символ ол з'являється на спеціальній тарі, такій як:

  • пластикові та дерев'яні ящики,

  • скляні банки та пляшки,

  • каністри, бочки та контейнери.

У скляній тарі можна безпечно зберігати продукти.


“Зелена точка” - товарний знак, у якому дві стрілки різних відтінків зеленого утворюють коло. Через колірну схему його іноді плутають зі знаком утилізації. Однак його справжнє значення в тому, що виробник, який виробив продукт, зробив фінансовий внесок у розвиток та експлуатацію системи відходів. Його можна розмістити практично на будь-якій упаковці. Цей символ використовується лише для інформування виробника, тому його не можна плутати із наведеним вище знаком переробки.


Перекреслений сміттєвий бак найчастіше з'являється на електричному та електронному устаткуванні, акумуляторах, батареях та інших деталях, утилізація яких у звичайні контейнери разом з іншими відходами заборонена. Це будь-які відходи, що містять компоненти, що виділяють токсичні речовини:

  • холодильники;

  • пральні машини;

  • мікрохвильові печі;

  • пристрої меншого розміру (праски, бритви тощо);

  • телекомунікаційне обладнання (комп'ютери, принтери, калькулятори, телефони);

  • освітлювальні прилади (натрієві та люмінесцентні лампи);

  • електроінструменти (пили, швейні машинки, дрилі);

  • спортивний інвентар;

  • іграшки, що працюють від батарейок.


Зламану та стару електронну техніку потрібно здати до спеціальних пунктів - до магазинів побутової техніки, які займаються збиранням електронних відходів.


Знак "стрічка з листком", розміщена на упаковці, означає її компостованість та біорозкладність у грунті. Він свідчить, що цей матеріал не виділяє небезпечних речовин. Цей знак переробки органічного сміття вказує на те, що продукти з цим символом можна викидати в коричневі контейнери для сміття. Але найкращим рішенням буде наявність власного домашнього компостера – ями чи купи, де можна безпечно утилізувати органічні відходи.


З біорозкладної сировини виготовлено більшість багаторазових еко товарів з асортименту інтернет-магазину GreenTalk. Замовте їх із доставкою по Україні. Користуючись ними, ви зменшите кількість сміття.