Розумне споживання: як не накупити нісенітниці на користь
Промисловість виробляє товари якнайшвидше і дешевше, щоб задовольнити потреби населення світу. Дисконтні кампанії та миттєві розпродажі мають ще швидше доставити товар до споживача. Тому куди не глянь - знижки, Чорна п'ятниця, Кіберпонеділок, Всесвітній день шопінгу та День безкоштовної доставки.
Психологи виявили, що подібні заходи активують центр винагороди у мозку людини, і він стає мисливцем за знижками. Імпульсивно куплені речі, які потім нікому не потрібні, як і дешеві вироби з коротким терміном служби, часто виявляються викинутими на смітник. Люди споживають все більше і швидше викидають на звалище.
Але реальність така, що ресурси планети Земля обмежені. Від цього довкілля явно страждає. Мікропластики та хімічні речовини потрапляють у повітря та кругообіг води, вбиваючи природу та її мешканців.
Це порочне коло! Як із нього вийти? Практикувати усвідомлене споживання . Про те, що це таке і чому це потрібно та корисно для всіх людей, ми обговоримо у цій статті.
Що таке усвідомлене споживання ?
Йдеться про такі аспекти, як усвідомлене споживання речей та їжі та купівлю товарів рідше, але кращої якості. Вони довговічніші. Або повністю витрачаються, або підлягають ремонту та відновленню.
Якщо ви хочете вести стійкий спосіб життя, слід аналізувати свої потреби та купівельну поведінку. Розумне споживання полягає у більш вибіркових покупках, контролі екологічних та соціальних умов, у яких виробляються продукти. Для покупця це означає придбання лише того, що йому справді потрібно.
Яке значення має усвідомлене споживання для екології та життя людини?
Fast fashion – речі з коротким терміном життя, зроблені максимально швидко та дешево. Швидкість виробництва досягається з допомогою зниження якості. Вироби виставляються у продаж вже за кілька днів, щойно з'являється новий тренд. Незабаром після цього слідує ще одна тенденція, а разом з нею - наступна колекція. Оскільки це дуже вигідно, великі модні бренди випускають до 24 колекцій на рік речей, що призначені для одноразового використання.
Такі одяг, взуття та інші вироби з дешевих матеріалів зазвичай служать недовго, тому незабаром їх необхідно викинути та знову замінити. У довгостроковій перспективі це не окупиться, бо доведеться постійно купувати щось нове.
Занадто мало місця для зберігання, тенденції, що швидко змінюються, і постійне додавання нових колекцій змушують рітейлерів позбавлятися абсолютно нових товарів. Більшість повернень непроданої продукції від магазинів просто знищується, тому що це дешевше, ніж заново перепакувати товари.
Великі торговельні мережі масово спалюють непродану продукцію. З 80 млрд одиниць, вироблених щороку, 86% опиняються у смітті! Непродані речі стають відходами, хоча могли б і послужити нужденним. Для розкладання штучного матеріалу потрібні десятиліття, що завдає непоправної шкоди природі.
Хороша новина в тому, що ті, хто споживає більш свідомо, роблять щось не тільки для навколишнього середовища, а й для себе. Люди, які цінують стійкість та відповідальне споживання, живуть більш здоровим, щасливим та насиченим життям.
Як робити покупки з розумом ?
Наступного разу, коли ви захочете купити дешевий предмет, переконайтеся, що ви знаєте, який шлях він пройшов – від низькооплачуваних робітників у країнах третього світу до висіння на вішалці у магазині.
Свідоме споживання при здійсненні покупок – це зосередження на якості та підтримці брендів, які виробляють екологічно чисті продукти з біосировини. Будь то перероблені матеріали, органічна бавовна чи справедлива торгівля. Варіанти усвідомленого споживання, якими ви можете почати користуватися зараз:
одяг секонд-хенд,
апсайклінг (перетворення непотрібних речей на нові, якісніші),
обмін речами на ринках,
відмова від одноразової продукції на користь багаторазової. Це стосується посуду, упаковки для овочів, фруктів, зелені, круп. Їх краще купувати на вагу, носити та зберігати у спеціальних полотняних мішечках.
Будь-хто, хто свідомо вибирає продукти, які виробляються екологічно та із соціальною відповідальністю, активно сприяє поліпшенню ситуації.
Як перейти на екотренд zero waste ?
У більшості людей набагато більше речей та продуктів, ніж вони використовують та вживають. Одноразового чищення будинку та гардеробу недостатньо. Якщо ви обійдетесь без непотрібних речей і купите тільки те, що вам дійсно необхідно, ви не тільки житимете простіше, але і вам буде набагато легше забиратися, подорожувати або переїжджати.
Що знизити навантаження на навколишнє середовище, плануйте свої покупки так, щоби майже нічого не викидати. Подумайте, що вам дійсно потрібно. Купувати щось тільки тому, що воно зараз продається зі знижкою, не має сенсу і не приносить радості в довгостроковій перспективі.
Купуючи новий одяг або інші речі, шукайте якісні та довговічні вироби. Це дозволить заощадити гроші, тому що вам не доведеться постійно купувати нові товари.
Як перестати купувати речі і продукти на користь
Якщо вам гостро захотілося зробити спонтанну покупку, тому що центр винагороди активувався прямо зараз, у такій ситуації потрібно відкласти ухвалення рішення - "переспати з цією ідеєю" або хоча б ненадовго вийти на прогулянку. Потім розумітимете, що вам надалі не знадобиться чергова нова футболка або ще один декоративний свічник.
Дерево, бавовна та інші натуральні матеріали краще пластику та синтетики - чи то іграшки, кухонний інвентар чи одяг. Вони комфортніші у використанні і довше служать.
Замість короткострокових трендів подумайте про позачасові тенденції, особливо коли йдеться про домашні меблі та текстиль.
Не ходіть до супермаркету голодним. Наперед складайте списки необхідних покупок. Вибираючи їжу, не кладіть у візок більше, ніж зможете забрати і з'їсти. Робіть ставку на сезонні, регіональні, а головне – натуральні продукти. Вони набагато корисніші та смачніші! Це допоможе зменшити суму в чеку.
Віддавайте перевагу натуральній косметиці та побутовим засобам без агресивних хімічних речовин.
Занадто багато відходів може бути досить обтяжливим. Тому купуйте відповідально, отримуйте інформацію та оцінюйте своє майно. Найпрекрасніше в тому, що надалі ви можете використовувати свої гроші більш свідомо та розумно для інших цілей. Наприклад, щоб мати можливість проводити час з друзями та сім'єю, відкладати та інвестувати у свій розвиток, майбутнє благополуччя та щоб у якийсь момент виконати свою мрію.