Що екологічніше — скло чи пластик?
Щоб дізнатися, що екологічніше - скло або пластик , ми проаналізували відмінності виробничого процесу при їх виготовленні та переробці. Виявили, що відповідь на це питання не є однозначною.
Як виготовляють посуд та упаковку зі скла та пластику ?
Пластикова продукція виготовляється з натуральних компонентів - нафти та газів. Вони перетворюються на мономери, які в результаті реакції, званої полімеризацією, утворюють полімери. Це довгі та важкі молекули, міцні та пластичні, що стають основою для виробництва пластмас.
Вплив самого процесу виробництва пластмас не дуже небезпечний для природи. Більшу шкоду завдає видобуток викопного палива. Там, де буряться океанські нафтові свердловини, потужність буріння збільшується за рахунок гідророзриву пласта через потужне обладнання та нагрівання за високої температури, що сприяє виділенню викидів хімічних речовин у навколишнє середовище.
Скляні товари виробляють із розплавленого піску (джерела кварцу) та вуглекислого натрію, з додаванням вапняку та іноді битого скла. Усі ці інгредієнти, крім шматочків скла, натуральні. Проте видобуток вапняку не на 100% безпечний для навколишнього середовища. Вона може призвести до забруднення водойм.
Які пляшечки краще переробляти — пластик чи скло ?
У світі переробляється лише 9% пластикової упаковки. Решта спалюється або потрапляє на звалища. Але пластик — гнучкий та міцний. Його розкладання більш дрібні частини може зайняти багато часу — близько 100 років, а остаточна деградація — навіть 500 років.
Скляні пляшки набагато частіше переробляються. У глобальному масштабі близько 80%. Скляний посуд або упаковка, на відміну від пластикової пляшки , розбивається. Вона дуже тендітна. Але оскільки скло хімічно інертне і не піддається біологічному розкладу, воно може залишатися на землі 1000 років. Були виявлені сліди стародавнього поселення, де розташовувалися майстерні плавки скла. Шматки розплавленого скла знайшли практично цілими, як і раніше, що з існування поселення минуло понад 2000 років! Час природного перетворення скла на матеріал, який не відрізняється від звичайного піску, становить 4000 років.
Екологи Нової Зеландії запропонували переробляти скло шляхом перемелювання в пісок, який не відрізняється від природного. Новозеландський проект «Скляний пісок для газону» показав, що рослини можуть рости на спеціально подрібненому піску, виготовленому з перероблених пляшок. Вчені з Університету Лінкольна успішно виростили у ньому виноградні лози.
Чому зі скла пити смачніше ?
Багато напоїв продаються як у банках, скляних пляшках, так і у пластикових. Його склад завжди однаковий, але чомусь за відчуттями різний смак. За словами американського біохіміка Сари Ріш, це пов'язано зі специфічною реакцією, яка відбувається між напоєм та полімерами усередині упаковки. І хоча реакція мінімальна, зберігання рідини у пластиковій пляшці може трохи змінити її смак. Скло зводить до мінімуму можливість виникнення небажаних реакцій усередині упаковки, які можуть спричинити смак продукту. Але важливо, щоб він був на малому сонячному світлі і не затримувався на прилавках надто довго. Всі ці фактори можуть негативно позначитися на його смаку.
Чим більше часу минає після відкриття пляшки, тим більше газу виходить із напою і тим менш смачним він стає. Саме тому холодний напій прямо з холодильника смачніший, ніж розлитий із великої пластикової пляшки, яка два дні простояла на кухонному столі. Неодноразово використовувати пластик як скло - небажано, тому що на його внутрішній та зовнішній поверхні утворюються мікротріщини, в які проникають забруднення.
Як зробити свій внесок у зменшення кількості відходів самотужки
Незалежно від того, який тип упаковки ви оберете, дотримуйтесь кількох простих правил, які дозволять мінімізувати негативний вплив на навколишнє середовище:
розділяйте відходи. Кидання упаковки з відповідного матеріалу у відповідний контейнер гарантує, що вона буде перероблена;
тисніть пакети з-під молока та пластикові пляшки;
скоротите кількість використовуваних одноразових пластикових пакетів. Замість них робіть покупки та зберігайте речі у тканинних мішечках та сітках;
щоб не купувати в дорозі питну воду, чай, каву у пластиковій тарі, фільтруйте воду з крана, самі робіть з неї напої та наливайте у багаторазові скляні пляшки, фляги з нержавіючої сталі, термоси або термокухлі;
навіть на фуршетах та заміських пікніках користуйтесь багаторазовим посудом, купуйте великі упаковки миючих та косметичних засобів для догляду за шкірою обличчя, тіла та рук, харчових продуктів та переливайте їх у багаторазові аксесуари.
Ознайомтеся з асортиментом нашого каталогу Greentalk — оберіть багаторазову продукцію з екологічно чистих матеріалів та замовте її з доставкою по Україні.