Всі категорії

Як продовжити термін зберігання та свіжість продуктів у холодильнику

heading_title

Сьогодні, як ніколи, актуальні філософія нульових відходів та раціональне використання продуктів харчування. Щоб вони не зіпсувалися і якомога довше залишалися свіжими, важливо дотримуватися правил зберігання різних видів продуктів у холодильнику. Ось із цього приводу основні поради дієтологів і нутриціологів.

Організація зберігання овочів, фруктів та інших продуктів у холодильнику

Овочі та фрукти найшвидше втрачають свою свіжість, тому їх завжди потрібно мити безпосередньо перед вживанням. Найкраще їх зберігати в нижній скриньці холодильника:

  • редис - зняти головки з листя, скласти в тару, що щільно закривається (можна в банку), і зберігати в холодильнику. Листя можна ретельно промити та приготувати соус песто. Якщо редис почне розм'якшуватися, можна обсмажити його на олії;

  • спаржа - пагони можна попередньо обернути вологою тканиною і зберігати в нижній ящику, призначеному для овочів;

  • очищений гранат - найкраще помістити його зерна в герметичну банку або пластиковий контейнер;

  • авокадо до нарізки та нарізаний навпіл - зберігати потрібно половинку з кісточкою в авосьці або в герметичному вакуумному контейнері в холодильнику;

  • помідори чері, броколі, цвітна капуста, спаржа, білокачанна капуста, печериці добре почуваються в холодильнику в нижньому контейнері. Небажано упаковувати їх у целофанові пакети, бо вони там задохнуться;

  • моркву, петрушку і селеру краще перемістити в прохолодне сухе місце, наприклад, у льох. Щоб молода морква довше залишалася свіжою, обріжте її зелене листя;

  • листові овочі (шпинат, рукола, качаний салат, капуста) найкраще зберігати в щільно закритій авосьці або скляному посуді в холодильнику.

Контейнери для зберігання продуктів поза холодильником

Оскільки помідори та огірки в холодильнику втрачають свій смак, їх потрібно зберігати у темному та прохолодному місці.

Картоплю, буряк, батат, часник, цибулю можна тримати протягом місяця в сухому місці, бажано прохолодному, як льох, або в шафі. Якщо сильно сльозяться очі при нарізанні цибулі, її краще тримати в холодильнику, щоб не плакати.

Як зберігати фрукти, щоб вони не псувалися


Ягоди (малина, чорниця, виноград, ожина, ківі) та фрукти (яблука, груші, манго, ананас, цитрусові та банани) після нарізки варто зберігати в герметичній тарі в прохолодному місці. Ананас потрібно тримати окремо від інших фруктів, щоб він повільніше дозрівав. Банани та помідори не можна класти разом - вони міттєво темнішають.

Способи того, як зберігати продукти у холодильнику

1. Заморозка (до 1 року)

Можна заморожувати: броколі, брюссельську та цвітну капусту, стручкову квасолю, горох, спаржу (хоча вона сильно втрачає твердість), свіжий і запечений гарбуз, банани, кизил і лісові ягоди.


Не можна: дуже рідкі овочі, такі як кабачки, огірки, помідори. Яблука, апельсини, яйця, картопля погано заморожуються і їхня наявність у продажу настільки велика, що заморожувати їх немає сенсу. Салат, крес-салат, рукола і цикорій не підходять для заморожування, тому що втрачають свій натуральний смак.


Рекомендації:

  • заморожувати свіжі продукти слід якнайшвидше після покупки;

  • не можна ставити в морозильну камеру гарячі страви;

  • зберігання продуктів у холодильнику та морозильнику найкраще здійснювати у плоских упаковках. Завдяки цьому вони швидше замерзнуть і їх легше порціонувати перед приготуванням їжі;

  • нічого не можна заморожувати двічі! Після розморожування продукт не можна повертати до холодильника.


2. Маринування 

Більшість сортів овочів, видів м'яса та риби можна маринувати в розчині оцту, кленового сиропу (меду чи цукру) та води з будь-якими добавками (по-тайськи - з імбиром чи перцем чилі та ін.). У маринаді вони можуть зберігатися у холодильнику до 1 тижня.


3. Варіння

Зварені овочі, крупи, рис і локшину можна скласти в герметичний контейнер та тримати в холодильнику кілька днів. Краще їх не заморожувати, щоб не зіпсувати їхні смакові якості та поживні властивості.

Зберігання в холодильнику трав і спецій

  • Нарізані дрібно трави (кріп, петрушка, зелена цибуля, кинза, розмарин, чебрець, коріандр) можна запакувати в авоську із застібкою, герметичну скляну або тару і зберігати в холодильнику.

  • Сушену зелень і спеції краще пересипати в скляні або металеві ємності/банки, завдяки яким вони не провітрюватимуться.

Особливості зберігання жирів у холодильнику


  • Вершкове та топлене масло тримають у холодильнику в герметичній упаковці протягом 3-4 тижні, щоб воно не згоркло.

  • Арахісове - як до, так і після відкриття - можна зберігати поза холодильником. Але якщо його вживають потроху, варто тримати в холодильнику до закінчення терміну придатності. Якщо арахісове масло розділилося на тверду частину і масло, достатньо змішати вміст, щоб воно знову стало кремовим.

  • Оливкову олію можна зберігати поза холодильником, у сухому та темному місці (в шафі та в темній пляшці) до 1 року.

  • Лляну олію слід завжди тримати в холодильнику і вжити протягом 1 місяця після відкриття.

  • Олію насіння гарбуза, масло чорного кмину, конопляне, рапсове, кокосове та кунжутне масло зберігають у холодильнику до 1 року.

Зберігання інших харчових продуктів у холодильнику

  • Свіже м'ясо, курку та рибу тримають у прохолодному місці в холодильнику і швидко використовують за 2-3 дні. Вони будуть зберігатися довше, якщо їх маринувати у спеціях та олії. Інакше краще заморозити терміном від 3 місяців (птиця, риба) до 9 місяців (баранина).

  • М'ясні нарізки, загорнуті в пергамент, харчову плівку або покладені в герметичний контейнер (як нарізані, так і шматочками), на нижній полиці. Не можна зберігати м'ясні та рибні продукти у пластикових пакетах або в алюмінієвій фользі.

  • Яйця зберігають у холодильнику на полиці біля дверей до 3-4 тижнів. Щоб перевірити, чи свіже яйце, занурте його в миску з водою. Якщо воно спливе, краще його більше не їсти. Свіже повинне опуститися на дно.

  • Сири бажано зберігати в герметичному контейнері або вакуумних пакетах на середній полиці в холодильнику.

  • Свіже, кип'ячене та відкрите пастеризоване молоко, йогурти, домашній сир слід завжди зберігати в холодильнику на середній полиці. Запечатане пастеризоване молоко у картонній упаковці може стояти у сухому місці у шафі.

  • Хлібобулочні вироби краще зберігати в полотняних мішках, а не в поліетиленових пакетах. За бажання можна заморозити їх повністю або нарізати скибочками і розкласти по пакетах або контейнерах. Більшість тортів (окрім кремових) також можна успішно заморозити. 

  • Мокру випічку типу чізкейка, кремового торта, брауні, пісочні коржі краще зберігати в холодильнику якомога вище. Суху (печиво, мафіни, дріжджові, розсипчасті, бісквітні) краще зберігати поза холодильником, накритими. Якщо тісто підсохне, не викидайте його! Ми можемо подрібнити їх і подати, наприклад, з йогуртом та фруктами.

  • Мед для природної кристалізації краще зберігати у темній шафі.

  • Горіхи, щоб не цвіли, слід зберігати на верхній полиці в холодильнику, де найвища температура, в щільно закритих упаковках.

  • Джеми, варення, овочеві консервації можуть стояти у шафі до відкриття, але після цього їх потрібно поставити в холодильник на дверцята або верхню полицю.

Правильне розміщення продуктів у холодильнику за температурою

Якщо холодильник наповнювати інтуїтивно, не звертаючи уваги на те, яка температура оптимальна для того чи іншого виду продукту, він швидко стане непридатним до вживання.

Розставляти продукти потрібно так, щоб ті, що добігають кінця, були першими і найбільш помітними.

Якщо класти їжу на призначені для неї полиці, вона не так швидко псується.

  • Верхня полиця, температура - ​​+8 ºC - ідеальне місце для зберігання варення, джемів, йогурту чи молока.

  • Середня полиця, температура - ​​+4-7 ºC. Тут найкраще зберігати продукти з коротким терміном придатності, такі як м'ясний асорті, сир, домашній сир, готові страви для вживання наступного дня (каструля з супом або з кашею).

  • Полиця над нижніми ящиками, температура - +2 ºC - найкраще місце для зберігання свіжого м'яса та риби. Завдяки переважній низькій температурі ризик розмноження бактерій значно знижується.

  • Бічні полиці на дверцятах, температура - близько +10 ºC, призначені для зберігання яєць, гірчиці, хрону, кетчупу та інших соусів, олії, соків у картонних коробках, тобто продуктів, які переносять зміну температури на вищу температуру при відкриванні дверей.

  • Нижні ящики з контейнерами, де температура - +7-10 ºC та більш висока вологість, призначені для зберігання овочів та фруктів. Внизу є піддон, що забезпечує вільний приплив повітря, а отвори в ньому дозволяють стікати у воді. У результаті фрукти та овочі залишаються свіжими набагато довше, до 30 днів.


У чистому холодильнику ймовірність розмноження бактерій, виникнення неприємних запахів та псування продуктів набагато менше. Щоб було легше утримувати холодильник у чистоті, зберігайте продукти у контейнерах та зип-пакетах. Також можна застелити ящики та полиці паперовими рушниками або багаторазовими восковими серветками. Замовити їх оптом та в роздріб із доставкою по Україні можна в інтернет-магазині GreenTalk.